Najčešće pitanje potencijalnih korisnika slušnih aparata je njihova cijena. To nije iznenađujuće jer slušni aparati nisu popularna tema i šira javnost o njima zna veoma malo. Pored toga, ako se uzme u obzir ekonomska situacija u zemlji i standard građana to je i očekivano. Kao medicinsko pomagalo koje treba da pomogne ljudima koji imaju oštećen sluh i ne čuju dobro, slušni aparati imaju veliki raspon cijene koji je uslovljen različitim nivoima tehnologije koja je sadržana u svakom pojedinom modelu. Ti različiti nivoi tehnologije određuju mogućnosti svakog modela slušnog aparata, a samim tim utiču i na krajnju cijenu modela slušnih aparata.
Slušni aparati su proizvodi najnaprednije tehnologije i uvjek su za korak ispred svih drugih proizvoda u elektronskoj industriji. Njih karakterišu zahtjevi za vrhunskom minijaturizacijom, malu potrošnju energije i visoku pouzdanost u dugogodišnjem radu. Sva dostignuća u elektronici, najčešće se prvo primjene u industriji slušnih aparata. Na primjer, prvi tranzistor na svijetu, za čiji izum je dodeljena Nobelova nagrada, u industriji je prvi put upotrebljen u slušnom aparatu, jer je u svoje vrijeme predstavljao veliki skok u minijaturizaciji i smanjenju potrošnje baterija.
U poređenju sa modernim mobilnim telefonima, koji su svima bliski i poznati, slušni aparat je neuporedivo manji, baterije traju daleko duže a pouzdanost u radu se mijeri godinama.
Pored toga, ljudi uglavnom ne znaju da je cijena slušnih aparata u stvari skup kompletne usluge koju korisnik dobije da bi čuo bolje. Ova usluga počinje dolaskom kod u centar za sluh gdje se obavlja početni razgovor sa defektologom i gdje se na osnovu audiometrije vrši procijena koji su modeli slušnih aparata odgovarajući za konkretni stepen oštećenja sluha. Nakon toga se probaju predloženi modeli slušnih aparata, vrši se podešavanje u skladu sa stepenom oštećenja sluha i na kraju se na osnovu utiska i osjećaja samog pacijenta bira slušni aparat koji najviše odgovara. Nakon toga, prati se napredak korisnika u boljem razumijevanju govora, analizira se napredak i vrše dodatna podešavanja. To je stalan proces i veoma važna usluga koju pacijenti dobijaju, kako bi se obezbijedili najbolji uslovi za dobar sluh i godinama nakon kupovine aparata. Sve ove usluge u Auditivi su besplatne.
1. Otoskopija – inspekcija ušnih kanala i uklanjanje cerumena ukoliko je prisutan
2. Dijagnostika stanja sluha: obuhvata različite metode (audiometrija, timpanometrija, lokalizacija tinitusa itd.)
3. Profesionalna provjera sluha i određivanje nivoa oštećenja
4. Na osnovu nivoa oštećenja sluha vrši se izbor i programiranje slušnih aparata
5. Nakon izbora odgovarajućeg modela i podešavanja kroz specijalizovani softver vrši se obuka korisnika u korišćenju slušnih aparata
6. Kako se vremenom mijenja sluh potrebno je vršiti korekcije početnih podešavanja slušnih aparata
7. Redovna provjera ispravnosti slušnih aparata
8. Kreiranje pouzdanog lagera originalnih dijelova kako bi se obezbjedilo brzo i kvalitetno funkcionisanje centralnog servisa aparata sa minimalnim čekanjem na servis (manje od 24 sata)
9. Korisnička info služba koja je dostupna putem interneta, telefona ili lično.
U ponudi na tržištu BiH postoje slušni aparati nekoliko svijetski poznatih proizvođača, a svaki od njih nudi veliki broj modela koji se biraju prema stanju oštećenja sluha korisnika i njihovom načinu života i potrebama. Cijene slušnih aparata su različite i zavise od načina na koji se slušni aparat nabavlja. Ukoliko se slušni aparat nabavlja preko Zdravstvenog osiguranja cijena može biti 0 KM pod određenim propisanim uslovima ili sa učešćem od 10% u cijeni aparata ,ali je ovdje značajno da se istakne da se obično radi o osnovnom modelu u ponudi proizvođača.
Od marta 2017. godine je Pravilnik za nabavku medicinskih pomagala promijenjen i uvedena je mogućnost nabavke naprednijih i skupljih modela slušnih aparata koji imaju višu cijenu uz doplatu razlike u cijeni na iznos koji daje Republički fond zdravstvenog osiguranja. Ukoliko se ne ispune propisani uslovi za nabavku slušnog aparata preko zdravstvenog osiguranja, uvijek postoji mogućnost privatne kupovine aparata za gotovinu ili na rate, a napredniji modeli mogu koštati od par stotina eura ,pa do preko 2000 za vrhunske modele sa najnovijom tehnologijom.
Prilikom procesa nabavke slušnih aparata treba biti obazriv jer su na tržištu pored slušnih aparata i razni uređaji koji mogu izgledati kao slušni aparat i koji se promovišu da pojačavaju zvuk. Međutim ovo nisu slušni aparati. Ovi uređaji su obično veoma jeftini, za razliku od pravih slušnih aparata i mogu dijelovati primamljivo, ali treba biti svij,estan da ovo nije medicinsko pomagalo već zvučno pojačalo koje pojačava kompletan zvučni signal. Slušni aparati zvuk pojačavaju po različitim frekvencijama i prilikom podešavanja ovo se prilagođava oštećenju sluha svakog pojedinačnog korisnika ,a jeftini uređaji koji pojačavaju kompletan signal mogu izazvati bol i oštetiti sluh na onim frekvencijama koje su bile sačuvane. I između pravih slušnih aparata koji su medicinska pomagala postoje razlike u cijeni i one se obično ogledaju u nivou tehnologije i podrške korisniku pa tako niske cijene aparata povlače i nizak nivo tehnologije i manje opcija za korisnike kao i lošiji zvuk aparata, slabija podrška u vidu besplatnih podešavanja i savjeta, garantnog roka i brzog servisa sa velikim lagerom dijelova itd.
Kada ste u fazi izbora slušnih aparata koje namjeravate da nabavite, savjetujemo Vam da ispitate nekoliko različitih aparata. Pretražite internet, pregledajte oglase ili najbolje poslušajte savjet nekog poznatog ko već ima iskustvo sa slušnim aparatima.
Tom prilikom raspitajte se o slijedećim uslovima:
1) Ko je proizvođač slušnog aparata? Vodeći svijetski prozvođači se nalaze u Evropi i Americi.
2) Koliko je vremena proizvođač prisutan na teritoriji Srbije?
3) Koliko je velika distributivna mreža u BiH? Broj predstavništava i u kojim gradovima? Kakvo je radno vrijeme?
4) Da li distributer ima ugovor sa RFZO?
5) Procijenite stručnost i profesionalizam osoblja sa kojim ste bili u kontaktu.
6) Kakva je podrška korisnicima, koliko drugo traje i koliko košta?
7) Kakvi su uslovi garancije? Šta je pokriveno garancijom i koliko dugo ona traje?
8) Kako je organizovan servis? U kom roku distributer tvrdi da će svaki kvar biti otklonjen?
9) Nakon isteka garantnog roka: kolika je cijena servisa za najčešće servisne intervencije?
10) Da li ditributer ima opciju probe, odnosno povraćaja slušnih aparata ukoliko niste zadovoljni rezultatom? U kom roku je moguće vratiti aparat? Da li dobijate sav svoj novac nazad?
U Vašem interesu je da dobijete jasne odgovore na prethodna pitanja. Nemojte ništa pretpostavljati niti očekivati da se nešto podrazumijeva. Nakon što postanete korisnik slušnog aparata odgovori na ova pitanja postaće veoma važni za Vas.
Naravno, presudni su kvalitet zvuka koji čujete sa novim aparatima, poboljšanje razumevanja govora, Vaše ukupno zadovoljstvo novim aparatima.
I na kraju: cijenu slušnog aparata i uslove plaćanja treba sagledati kao zbir svih ovih faktora.